با ماتماس بگیرید 09126848549 | 09120722491 | 77791751

خانه » آموزش » تاریخچه

تاریخچه

تاریخچه رنگ :

از تاریخ پیدایش رنگ صنعتی و پدید آورندگان آن، اطلاع درستی در دست نیست اما یكی از روایات پیرامون این موضوع، حاكی از آن است كه شخصی آمریكایی به نام « Du Pont » كه در زمینه ساخت ساچمه و باروت فعالیت داشته، روزی پس از شكار و به قصد رفع خستگی، قنداق تفنگ خود را زیر سر گذاشته و می خوابد. پس از بیداری، با دیدن قنداق تفنگ كه در اثر برخورد با سبزه ها به رنگ سبز در آمده، فكر تولید رنگ در ذهن او جرقه می زند، فكری كه با آتش گرفتن انبار باروت او و انصراف از ادامه شغل قبلی، به مرحله عمل در آمده و به این ترتیب نام « دوپونت » به عنوان اولین تولید كننده رنگ صنعتی در جهان به ثبت می رسد.
قبل از تولید رنگ صنعتی، تمامی رنگ ها از گیاهان و پودرهای صنعتی به دست می آمدند مثلاً از گیاهانی مثل: روناس، حنا، گل سفید، لاجورد، بزرك و …. استاد كاران نقاش، رنگ مورد نیاز خود را در پای كار به صورت دستی و با فرمول های سنتی تهیه می كردند، اما رفته رفته استفاده از مواد معدنی در ساخت رنگ ها متداول شده و بعدها نیز استفاده از پیگمنت های آلی، رواج یافت.

در حال حاضر، رنگ هایی كه بیشتر در كشورهای جهان سوم و در حال توسعه استفاده می شوند، در كشورهای پیشرفته از چرخه استفاده خارج شده اند زیرا در آنها، اكسید سرب كه سرطان زاییش ثابت شده، به كار فته است.

تاریخچه صنعت رنگ سازی به شیوه مدرن و به عبارت دیگر، رنگ سازی كارخانه ای در ایران، به سال 1315 و زمانی باز میگردد كه مرحوم احمد صانعی ضمن بازدید از نمایشگاهی در كشور آلمان كه در آن انواع ماشین آلات صنعتی و از جمله ماشین آلات رنگ سازی به معرض، نمایش گذاشته بود، اندیشه راه اندازی كارخانه ای در ایران را در ذهن او متبلور ساخته و پس از بازگشت به كشور، مقدمات ورود ماشین آلات مذكور را فراهم آورد و سر انجام به سال 1318 اولین شركت رنگ سازی در كشور به نام « شركت رنگ سازی ایران »، فعالیت رسمی خود را آغاز كرد.تاریخچه پیدایش رنگ در ایران به صورتی خلاصه سال 1300- استادكاران نقاش، رنگ مورد نیاز خود را از مواد گیاهی و معدنی و در پای كار به صورت دستی و با فرمول های سنتی تهیه می كردند. سال 1318- آغاز به كار اولین كارخانه رنگ ساری كشور به نام رنگ سازی كشور به نام رنگ سازی ایران و تولید و عرضه رنگ روغنی. سال 1338- اولین رنگ پلاستیك بر پایه رزین پلی وینیل استات برای مصارف ساختمانی و توسط شركت پلاسكار، تولید و عرضه شد. سال 1341- اولین رنگ روغنی با استفاده از رزین الكید توسط شركت پلاسكار، تولید و عرضه شد. سال 1344- تحولی شگرف در صنعت رنگ سازی كشور با گشایش شركت های تابا شیمی، دیروپ ایران، رنگین، سوپر رنگ و پارس پامچال و ارایه محصولات جدید شامل لاك های چوب، رنگ های هوا خشك و كوره ای صنعتی و رنگ های تعمیری خودرو بود. سال 1349- تاسیس سندیكای رنگ توسط شركت های رنگ سازی ایران، پلاسكار، شمس، رنگین، پارس سادولین، هاویلوكس، دیروپ ایران، پارس پامچال كه امروزه با نام انجمن رنگ و رزین ایران با 24 عضو مشغول فعالیتند. سال 1360- با تلاش آقایان مهدی جمالیان، حاج حسین جوهری و سید مصطفی فاطمی ( به عنوان معتمدین صنعت رنگ )، فعالیت اتحادیه رنگ فروشان كه پس از انقلاب و تعطیلی اتحادیه ها، متوقف شده بود از سر گرفته شد. سال 1360 با تهیه و توزیع مواد شیمیایی زیرنظر وزارت بازرگانی و شكل گرفتن اتحادیه ها و شورای فرهنگ و چسب و رزین و همزمان با تاسیس شركت تعاونی و تولید كنندگان رنگ و محصولات وابسته با 23 عضو كه تا به امروز 244 عضو و با افتخار و نوآوری و ارائه خدمات فنی و فرهنگی و آموزشی و ارتباط با سازمانهای علمی و پژوهشی خارج و داخل صنعت رنگ كشور را تولید می كنند، و لازم به ذكر است تعدادی از كارخانجات رنگسازی با مجوز و بدون مجوز نیز به كار مشغولند و در نتیجه از سال 1350 تا 1383 با گسترش كارخانجات رنگسازی در كشور قریب به یقین تعداد آن ها به 300 نفر واحد صنعتی می رسد. گفتنی است كه با تاسیس رشته رنگ در سال 1381 و تشكیل صنایع همگن زیرنظر وزارت صنایع و معادن و اتاق صنعت تغییری بسیار مثبت در وضعیت صنعت رنگ در كشور، به وجود آمد چون تا قبل از آن، هر كس گنجینه اسرار حرفه ای خودش بودف خودش بر سر پاتیل می رفت و مواد مختلف را مخلوط می نمود و این موضوع باعث می شد كه همه كاركنان همیشه در سطحی كه بودند، بمانند ولی حالا مهندسین جوان با مطالعه و تحقیق، امكان ساخت رنگ كوره ای، اپوكسی یا پلی یورتان و رنگهای دریائی را فراهم نموده اند، البته هنوز به حد طراحی فرمول بندی نرسیده ایم و تحت لیسانس كار می كنیم و لذا لازم است دولت با سرمایه گذاری در مراكز پژوهشی و تامین مالی محققین، زمینه حضور داشتن فنی را محقق نمایند.

یک پاسخ تا حالا.

  1. ناشناس گفت:

    مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شانزده =